Černý zubní kámen: jak na něj profesionálové

září 8 2023

Co to je ten Černý zubní kámen?

Černý zubní kámen je v podstatě tvrdý vklad, který se skládá z bakterií a minerálů. Je ve skutečnosti velmi podobný plaku, který se tvoří na našich zubech po jídle. Avšak narozdíl od plaku se zubní kámen nelze jednoduše odstranit čištěním zubů. Potřebuje profesionální péči, což je důležitá věc, kterou si musíme uvědomit. Představujte si to jako nepříjemného squatéra, který se připojil k vaší večírce a odmítá odejít. Děsivé, viďte?

Černý zubní kámen je poměrně běžný a na svých toulkách po světě zubní hygieny jsem se s ním setkal nespočetněkrát. Ať už jako pacient nebo jako otec dvou nádherných dětí, Jakuba a Elišky, které zdědily mé slušné zuby (i když to říkám sám o sobě).

Proč se objevuje Černý zubní kámen?

Věc, kterou je třeba chápat o černém zubním kameni, je, že se nevytváří přes noc. Je to výsledek dlouhodobého procesu, který začíná, když jsou vaše zuby vystaveny bakteriím, které se nacházejí v našem jídle a nápojích. Tyto bakterie se začnou hromadit na povrchu zubů a tváří, což vede k tvorbě zubního plaku. Pokud se tento plak neodstraní pravidelným čištěním, začne se postupně tvrdnout a stát se zubním kamenem.

Odkud se tedy bere ten černý zubní kámen? Jde o kombinaci faktorů. Může to být výsledek špatné ústní hygieny, kouření, konzumace potravin a nápojů, jako je čaj, káva a sodovka, které mohou "obarvit" a usazovat se na povrchu zubu.

Jak profesionálové odstraňují Černý zubní kámen?

Jedním z hlavních způsobů, jak profesionálové odstraňují zubní kámen, je prostřednictvím procesu zvaného škrábání a leštění. Během tohoto procesu zubní hygienik používá jemnou škrabku, aby jemně, ale pevně odstranil zubní kámen z povrchu zubů. To může být trochu nepříjemné, ale je to nezbytné k odstranění tohoto tvrdého vkladu.

Pak přijde na řadu leštění. Zde zubní hygienik použije speciální pastu, která pomáhá vyhladit povrch zubů a odstranit jakékoliv zbytky, které by mohly zůstat po oškrábání. Leštění také pomáhá obnovit přirozený lesk zubů.

Může se Černý zubní kámen znovu objevit?

Odpověď je jednoznačná – ano, může. I když jste právě prošli profesionálním čištěním zubů a máte je čisté jako nikdy předtím, nic nezabrání tomu, aby se černý zubní kámen znovu objevil. Stejně jako plak se může zubní kámen opětovně tvorit, pokud nebudete důkladně a pravidelně čistit své zuby.

Ale nezoufejte! Existují způsoby, jak zabránit tvorbě černého zubního kamene, například přidržování se dobré ústní hygieny - pravidelné čištění zubů, používání nitě a pravidelné návštěvy zubního hygienika. Takže i když by se mohl černý zubní kámen mohl znovu objevit, máte na výběr z celé řady nástrojů, které vám pomohou tento problém předejít.

Tipy pro prevenci Černého zubního kamene

Takže nyní, když víme, jak se zbavit černého zubního kamene, jak můžeme zabránit jeho vzniku? Jak jsem již zmínil, klíčem je dobrá ústní hygiena. Ale co to znamená v praxi? Měli byste si čistit zuby alespoň dvakrát denně, používat zubní nit a pravidelně chodit na kontrolu k svému zubnímu hygienikovi.

Zajímavým faktem je, že pití velkého množství vody může také pomoci s prevencí zubního kamene. Voda pomáhá vyplachovat potravu a bakterie z úst, což snižuje riziko vzniku plaku a zubního kamene. Takže pijte hodně vody a udržujte své ústa a celé tělo hydratované!

Mé osobní zkušenosti se Černým zubním kamenem

Měl jsem tu "čest" mít osobní zkušenost s černým zubním kamenem. Stalo se tak, když jsem byl na vysoké škole. Byl jsem zaneprázdněný student, který se snažil zvládnout všechno – studium, práci, společenský život a moje ústní hygiena trpěla. Výsledkem byl černý zubní kámen, který se mi vytvořil na několika zubech.

Chci říct, že proces jeho odstraňování nebyl vůbec příjemný. Ale bylo to poučení do budoucna. Od té doby si dávám extra pozor na to, abych si důkladně čistil zuby, a ujistil jsem se, že moje děti vyrůstají s těmi správnými návyky ústní hygieny.

Význam pravidelných návštěv u zubního hygienika

V neposlední řadě je třeba upozornit na význam pravidelných návštěv u zubního hygienika. Profesionální čištění zubů je jedním z nejlepších způsobů prevence proti černému zubnímu kameni. Zubní hygienik má přístroje a nástroje potřebné k odstranění jakékoli náznaky zubního kamene, ještě než se stane těžkým problémem.

Takže, pokud již nějaký čas neproběhla vaše poslední návštěva u zubního hygienika, možná je čas na to se dostavit. A pamatujte, že je to investice do vašeho zdraví.

Napsat komentář