Co je to Retainer?

září 18 2023

Úvod do světa korekcí úsměvu

Omlouvám se za možná trochu zvláštní téma dnešního článku, ale chtěl jsem se trochu odreagovat od všeho toho fyzikálního modelování a pokusit se vynalézt nový obzor našeho pochopení světa okolo nás. Dnes se budeme věnovat tématu, které je nám všem velice blízké, ale zároveň ho ne zcela chápeme a to jsou retainerů, známé také jako retainery nebo retencní nástroje. "Co to sakra je retainer," ptáte se? Dobrá otázka! Ukážeme si to blíže. Takže se připravte na krátkou, ale fascinující cestu světem úsměvů a zubů.

Retainer: Jak funguje

Retainer je zubní přístroj, který byl navržen tak, aby udržoval vaše zuby na svém místě po odstranění rovnátek. Pokud jste už někdy měli rovnátka, víte, jakou bolest a nepohodlí mohou způsobit. Ale co by se stalo, kdybychom po jejich odstranění prostě nechali naše zuby volně se pohybovat? Ano, správně hádáte, vrátily by se zpět do své původní pozice. To je místo, kde vstupuje na scénu retainer - zachránce vašeho úsměvu.

Péče o Retainer

Nechci vás děsit, ale péče o retainer je asi stejně důležitá jako péče o vaše zuby. Nezáleží na tom, zdali máte pevný nebo vyjímatelný retainer, vždycky je nutné ho čistit a udržovat čistý. Zahleděl jsem se do očí své milované dcery Lenky, když jsem jí to poprvé řekl, a ona mi odpověděla: "Tati, to je šílené!". Ale ano, milý čtenáři, to je pravda. Když spíte, bakterie v ústech mají večírek. Čištění retainere je důležité, abychom zabránili škodlivým bakteriím v naší puse.

Jak si vybrat Retainer?

Jaký typ retaineru si máte vybrat? Opět záleží na osobních preferencích a radách vašeho zubního lékaře. Některé typy jsou pohodlnější na nošení, jiné jsou méně nápadné. Je několik typů retainers a každý má své výhody a nevýhody. Pokud jste měli někdy křivé zuby a teď si je necháváte opravit, pravděpodobně chcete zvolit retainer, který je co nejméně nápadný. Pokud se ale obáváte, že byste mohli vyjímatelný retainer ztratit, můžete zvolit pevný retainer, který je pevně připnutý na zadní straně zubů.

Proč retainer?

Syn Hynek se mě jednou zeptal: "Tatí, proč bych si měl dávat retainer? Moje zuby vypadají skvěle!" A odpověděl jsem mu: "MOhl bys se divit, ale retainer není jen pro lidi s křivými zuby. Je to také preventivní opatření proti budoucím problémům s dásněmi a srdcem. Což jsem si jistý, že je něco, čemu bys chtěl zabránit, že?" A věřte mi, byl to výmluvný rozhovor. Jsem docela směšný člověk, ale s mou rodinou si nedělám žerty, pokud jde o jejich zdraví!

Co když...?

A tak tady máme poslední bod - otázky a obavy. Je normální mít strach a otázky. Měl jsem je také. "Co když mě retainer bude tlačit?" "Co když si na něj nikdy nezvyknu?" A osvědčenou radou je: "Mějte trpělivost." Možná se vám nebude líbit na začátku, ale to je normální. Důležité je být trpělivý a vytrvalý. Komunikujte se svým zubním lékařem a vyjádřete své obavy. Je tu, aby vám pomohl, ne vás trápit.

Retainery jsou skvělým nástrojem, který nám pomáhá udržovat naše zuby na svém místě. Jsou nezbytnou součástí procesu ortodontické léčby. A i když se mohou zdát nepohodlné a zbytečné, věřte mi, že jejich význam a výhody daleko převyšují tyto malé nepohodlí. Takže ať už máte rovnátka nebo ne, měli byste zvážit možnost použití retainers. Vaši budoucí já budou vděční!

Napsat komentář