Co můžu jíst když mám rovnátka?

září 15 2023

Které potraviny jsou bezpečné?

Chápu, jak to může být být těžké, pokud máte rovnátka a přemýšlíte, co jíst. Jako někdo, kdo měl rovnátka v dospívání, jsem prošla obdobím, kdy jsem přemýšlela, co by bylo pro mé rovnátka nejbezpečnější. Myslím si, že byste měli začít jíst potraviny, které jsou měkké a snadné na žvýkání. To zahrnuje jogurt, těstoviny, rýži, brambory, avokádo, banány a ryby. Nejenže jsou tyto potraviny bezpečné pro vaše rovnátka, ale také jsou výživné a chutné.

Kromě toho byste se měli vyhnout tvrdým a křupavým potravinám, jako jsou ořechy, tvrdé ovoce jako jablka, tvrdé cukrovinky, popcorn a chipsy. Tyto potraviny mohou poškodit vaše rovnátka nebo dokonce způsobit jejich posun. A opravdu, kdo chce jít zpět k ortodontovi a mít opravené své rovnátka kvůli malému záchvatu chuťovky na popcorn nebo jablko?

Příprava jídla pro rovnátka

Pokud se vám líbí vaření, mám pro vás dobrou zprávu. S rovnátky nemusíte svou stravu výrazně přizpůsobovat. Stačí jen trochu kreativity a přizpůsobení se. Například, pokud máte rádi ořechy, můžete je místo toho, abyste je jedli celé, mleté v mixéru a přidat je do vašeho jídla, anebo použít ořechové máslo, které je měkké a snadnější na žvýkání.

Můj manžel, Matěj, má rád pečení, a teď když máme děti, tak máme i dostatek času si vše naučit. Když jsem měla rovnátka, Matěj pro mě připravoval vynikající smoothie a polévky. To byla skvělá cesta, jak jíst ovoce a zeleninu, aniž bych musela žvýkat.

Jak jíst s rovnátky?

Jako někdo, kdo měl rovnátka, vím, jak obtížné to může být se adaptovat na nový způsob jídla. Bylo důležité, si uvědomit, že je třeba žvýkat pomalu a opatrně s rovnátky, abychom se vyhnuli možným škodám.

Vždycky mi pomohlo, pokud jsem si potraviny nakrájela na menší kousky, než si je dala do úst. Tím se snížila pravděpodobnost, že by se mi něco zachytilo o rovnátka. Například, pokud jsem jedla jablko, nakrájela jsem si ho na tenké plátky, místo toho, abych ho okusovala přímo. To mi hodně pomohlo a doporučila bych to ostatním také.

Péče o rovnátka po jídle

Po jídle je velmi důležité se postarat o své rovnátka. Bez ohledu na to, co jíte, vaše jídlo se pravděpodobně zachytí v rovnátkách. Proto je důležité pravidelně se čistit zuby a používat mezizubní kartáček k odstraňování jídla, které se mohlo zaplést do vašich rovnátek. Věřte mi, není nic horšího než jít na kontrolu a zjistit, že máte problém s dásněmi nebo zubním kazem, protože jste nečistili své rovnátka správně.

Očištění rovnátek je možné provést běžným zubním kartáčkem a zubní pastou, ale je také dobrou myšlenkou mít k dispozici interdentální čistič. Speciální kartáčky pro rovnátka jsou také skvělou investicí, protože pomáhají odstranit veškeré jídlo a bakterie, které se mohou uchylovat na místech, která jsou těžko dosažitelná běžným zubním kartáčkem.

Hydratace je důležitá

Víte, že pití vody je důležité pro vaše zdraví, ale věděli jste, že je to také klíčové pro udržení čistých rovnátek? Ano, je to pravda! Voda pomáhá vyplavit potravu z vašich zubů a působí jako přirozený osvěžovač dechu. Mějte vždy po ruce láhev vody, ať jste kdekoliv.

Je také důležité se vyhnout sladkým nápojům, jako je soda nebo ovocné šťávy, které mohou poškodit vaše zuby a rovnátka. Proč byste chtěli riskovat zdraví svých zubů kvůli sladké tekutině?

Žvýkání žvýkačky s rovnátky

Mnoho lidí mi kladlo otázku, zda mohou žvýkat žvýkačku, když mají rovnátka. Odpověď je ano a ne. Pokud žvýkáte běžnou žvýkačku, mohla by se lepit na vaše rovnátka a způsobit jejich posun. Ale nebojte se! Existují speciální žvýkačky bez cukru, které jsou bezpečné pro lidi s rovnátky. Ty můžete žvýkat bez obav.

Žvýkačka může také pomoci ulevit od bolesti a nepohodlí po nastavení nebo úpravě rovnátek. Samotné žvýkání podporuje průtok krve do dásní a pomáhá zmírnit bolest. Takže ano, můžete žvýkat žvýkačku s rovnátky, ale vždy se ujistěte, že je to ta správná!

Pokud máte rovnátka, neznamená to, že musíte úplně změnit svůj život a stravovací návyky. S trochou trpělivosti a tvůrčího myšlení můžete stále užívat mnoho chutných jídel a udržovat své rovnátka v bezpečí. Pamatujte, že hlavní je péče o vaše zuby a pravidelné čištění. A nezapomeňte, že všechno to úsilí stojí za to, až uvidíte svůj krásný úsměv!

Napsat komentář