Jak uklidnit bolavé dásně?

října 11 2023

Jak uklidnit bolavé dásně?

Proč nás bolest dásní trápí?

Nevím jak vy, ale já na to, abych měla citlivé a bolestivé dásně, fakt nemám. Jdu takhle po ulici, jím svůj oblíbený slaný karamel a BAM! - tahle nesnesitelná bolest se ozve. Asi říkáte, že mě moje kočka Líza otravuje méně než moje dásně, a věřte mi, ona ráda drápe a kouše. Bolest dásní je jev, který postihuje mnoho z nás a příčin může být několik. Může se jednat o nedostatečnou ústní hygienu, děsivou paradentózu nebo jen citlivé dásně. Anebo prostě máte smůlu jako já a vaše dásně si jednoduše vyberou, že si udělají "bolavý den".

Osvědčené domácí léky na bolest dásní

Ale nebojte, nejsem tady jen k tomu, abych se stěžovala. Spíše naopak! Z bolení dásní jsem si udělala takový malý koníček a vyzkoušela jsem několik domácích léků, které by vás mohly překvapit. Vypálíte-li si ústa česnekem, možná to vrátí nemilý zážitek, který vám připomíná noc strávenou nad záchodem. Chápu, věřte mi. Ale použití tohoto divu přírody může být skutečně efektivní - česnek má antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest a zánět. Pokud se vám nepodaří dojíst celý stroužek, zkuste si jím potřít dásně, nemusíte ho jíst. Jen pro jistotu bych teď nepolíbila svou kočku Lízu.

Čaje, které si zamiluje vaše ústa

Šálek čaje má pro mě přímo léčebné účinky a doufám, že i pro vás. Existují skvělé bylinné směsi, které mohou účinně zmírnit bolest dásní. Můj osobní favorit je měsíček lékařský, který má antiseptické a protizánětlivé účinky. Když jsem ho vypila, cítila jsem se jako Královna anglických čajových obřadů. Na druhé příčce mého čajového žebříčku je šalvějový čaj, přírodní antibiotikum, které ničí bakterie a zklidňuje ústní dutinu. Ale pokud jste milovník exotiky, můžete vyzkoušet čaj z eukalyptusu. Mně se sice nepodařilo vydržet s tím, abych si ho nepřipomínala na koalu, ale to je pořád lepší než představa kočky Lízy, jak mi drápe obličej.

Profesionální péče: kdy vyrazit za odborníkem?

Podobně jako u všech zdravotních problémů, je i u bolesti dásní někdy třeba se obrátit na odborníka. Ale kdy? Pro ty z vás, kteří, stejně jako já, nemají odvahu vyrazit za zubařem, dokud jim Líza nevydrápe obličej, mám dobré i špatné zprávy. Pokud bolest dásní přetrvává déle než týden, měli byste vyhledat stomatologa. Ignorování problému může vést k dalším komplikacím a pokud někdo vám nabídne gumu, možná to nemyslí hezky. Takže, i když to může být nepříjemné, zacházení se zubařem je někdy jediným řešením.

Prevence je klíčem

Skutečné tajemství, jak se vyhnout bolesti dásní, míří dál než snahy ulevit od ní. Prevenční péče je klíčem. Nyní, když jsme na tomto bodě, Líza by se asi začala smát, kdybych jí začala čistit zuby, ale naštěstí jsme lidé. Nestává se často, že bychom si zuby čistit zapomněli, ale jak často si čistíte mezizubní prostory? Toto místo je ráj pro bakterie a zánětlivé procesy. Takže příště, když budete stát před zrcadlem a přemýšlet, zda jít na to mezizubní kartáčkem, vzpomeňte na mě. A na Lízu, samozřejmě.

Přírodní produkty proti bolesti dásní

Někdy je dobré se vrátit k přírodě, i když jde o péči o zuby a dásně. Mám na mysli produkt, jako je Aloe Vera. Sama jsem byla překvapená, když jsem zjistila, kolik produktů pro ústní hygienu obsahuje Aloe Vera. Ale je to chytré - Aloe Vera má skvělé protizánětlivé a léčebné účinky a dokáže zklidnit dásní. Takže pokud máte Aloe Vera rostlinu doma, můžete si vytvořit vlastní přírodní zubní pastu. Ale pozor, Líza má Aloe Vera ráda a mohla by se jí pokusit pochutnat.

Přeberte kontrolu nad bolestí dásní

Nikdo z nás nechce mít bolestivé dásně. Máme lepší věci na práci, jako třeba krmit kočky a psát o tom na blog. Ale pokud bolest dásní zasáhne, je důležité vědět, co dělat. Ať už se rozhodnete pro česnek, šálek krásného čaje, nebo důkladnou prevenci, je to na vás. Důležité je, abyste si byli vědomi své ústní hygieny a neignorovali varovné signály. Bolest dásní může být opravdu nepříjemná, ale naštěstí existuje spousta způsobů, jak jí účinně čelit. Takže - přeberte kontrolu. Vaše dásně to ocení. A Líza také.

Napsat komentář