Počínající zubní kaz: Jak ho identifikovat a jak ho léčit

listopadu 8 2023

Známky a příznaky, že váš úsměv potřebuje pomoc

Ach, ten známý pocit, když kousnete do studené zmrzliny a vaše zuby najednou vysílají SOS signál. Nebo když si myslíte, že se vám jen zapíchlo jídlo mezi zuby, ale pak zjistíte, že bolest přetrvává déle než je běžné. Ano, mluvím o zubním kazu, tom nástrahách plném nepříteli našich úsměvů. Jak ho poznáme v zárodečné fázi? No, ke klasickým příznakům patří citlivost na teplé, studené nebo sladké pocity nebo dokonce viditelné tmavé skvrny na zubech. Ale pozor, kaz někdy může pracovat v tichosti, aniž by byl vidět nebo způsoboval bolest. Proto je důležité pravidelné kontroly u zubaře, které bychom neměli podceňovat. Já osobně si pamatuji, jak jednou moje Klára přišla ze školy a stěžovala si na bolest zubů. Myslela jsem si, že jde jen o dočasnou záležitost, nakonec se ale ukázalo, že se jedná o začínající kaz. A o tom si povíme víc.

Král prevence je zubní kartáček

Nevím, jak vy, ale já a moje děti máme rituál – každé ráno a večer ústní higiena na prvním místě. A pokud chceme mít krásný a zdravý úsměv, není to jen o tom, jak často si čistit zuby, ale také o tom, jak na to. Zubní kartáček by měl být vašim nejlepším přítelem. Vybírejte si měkké nebo středně tvrdé štětiny, aby nedošlo k poškození zubní skloviny nebo dásní, a měňte ho každé tři měsíce. A hlavně, čistěte pečlivě, ale něžně – zbytečným drhnutím můžete zubní sklovině spíše uškodit než pomoci. Teď si vzpomínám, jak jsem jednou s Bárou vybírala nový kartáček a ona chtěla ten s princeznou, který byl tvrdý jako skála. Musela jsem jí vysvětlit, že krásné zuby nezíská tím, že je vydrhne do běla, ale správnou péčí a jemným přístupem.

Stravujte se zdravě a váš úsměv vás odmění

Stravovací návyky také hrají velkou roli v prevenci zubního kazu. Sladkosti, kyselé nápoje a dokonce i některé druhy ovoce mohou podpořit tvorbu kazu, pokud jich konzumujeme příliš mnoho. Nemusíte se sladkého úplně vzdávat, ale je důležité jej konzumovat s mírou a nezapomínat si pak pořádně vyčistit zuby. Já občas neodolám kousku čokolády, ale pak si připomenu tu nepříjemnost zubařské vrtačky a sáhnu po zubním kartáčku. Však víte, jak to chodí, ve zdravém těle zdravý duch... a zdravé zuby! A nezapomeňte, že dostatek vody je pro naše tělo alfa a omega. Voda pomáhá vyplavovat zbytky jídla a zabraňuje usazování plaku, takže i ten náš úsměv si oddechne.

Když přijde na léčbu, důvěru dejte odborníkům

Zubní kaz je třeba brát vážně a včasná návštěva u zubaře může ušetřit mnoho komplikací a bolesti. Jakmile zjistíte, že s vašim úsměvem není něco v pořádku, neotálejte a objednejte se ke svému dentálnímu specialistovi. On nebo ona nejlépe vědí, jaký zákrok bude pro vás ten pravý. Možná to bude jen malá plomba, možná hlubší ošetření. Ale nebojte se, moderní technologie už dnes umožňují zákroky téměř bez bolesti a s dlouhodobým efektem. Kromě toho, při představě, že bych měla zkusit něco doma po babičce, mě jímá hrůza. Mám pocit, že někteří lidé mají recepty na vše – od olivového oleje až po propolis – ale většinou platí, že ty nejlepší výsledky přináší odborníci. Opravdu nechcete riskovat svůj úsměv za experimentování s domácími metodami, které mohou situaci spíše zhoršit.

Napsat komentář