Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a udržet si krásné zuby

října 20 2023

Rozumíme zubnímu kameni

Abychom pochopili, jak odstranit zubní kámen, je důležité vědět, co to vlastně zubní kámen je. Zubní kámen, také známý jako tartar, se v podstatě tvorí tvrdým usazením zubního plaku na dásních a zubech. Přemýšlím, co dělají vaše ústní bakterie ve volných chvílích? No, právě tohle. Transformují cukry a další zbytky jídla ve svém ústí na zubní plak. A pokud se tento plak neodstraňuje pravidelně, ztvrdne a přemění se na zubní kámen. Takže pokud si myslíte, že kus zubního kamene je jen cosi neškodného, cosi jako malý kámen v botě, omylujete se. Je to spíše jako opuštěný sklad v průmyslové zóně, ve kterém se shromažďují bakterie a odkud můžou rozšiřovat svou nákazu.

Jak odstranit zubní kámen

Je důležité si uvědomit, že přestože existují různé domácí metody pro odstranění zubního kamene, jediný opravdu účinný způsob je navštívit zubaře. Jana, moje zubařka (a taky celkem sympatická dáma) mi jednou řekla, že její pracovní den by byl spíše jako piknik na louce, pokud by lidé přestali experimentovat se svými ústy a nechali odborníkům, aby se starali o jejich zoubky. Když je zubní kámen pod dásní, zubař musí použít speciální nástroje, aby ho odstranil. Pokud je příliš hluboko, může dokonce vyžadovat operaci. Proto je nejlepší obranou proti zubnímu kameni prevence.

Ke zdravým zubům během pár týdnů

Prevence zubního kamene je v zásadě kombinací dobré ústní hygieny a ústní diety. Nejen že byste měli pravidelně čistit zuby a používat zubní nit, ale také byste měli jíst potraviny, které podle vědců podporují zdraví zubů. Jste zvědaví, jaké jsou to? No, zapomeňte na cokoliv sladkého. S cukrem si hrají bakterie hudební židle v našich ústech. Namísto toho, sahajte po ořeších, sýrech, jablkách a dalších potravinách, které přirozeně čistí zuby a podporují produkci slin. A pokud do své ústní rutiny zahrnete pravidelné navštěvy zubaře a profesionální čištění zubů, mohli byste mít krásné bílé zuby během několika týdnů.

Tipy a triky pro udržení krásných zubů

Stále zlatým standardem prevence zubního kamene zůstává pravidelné čištění zubů. Já si je čistím dvakrát denně, každý den. Kdo by řekl, že být otcem dvou malých kluků – Karla a Vlastimila – znamená mít ústa plná zubů? Ale věřte mi, při rozpuku chlapecké hyperaktivity, chvíle strávené čištěním zubů jsou chvíle zaslouženého klidu a pokoje. Kromě čištění zubů je důležité také používat zubní nit. Praha je sice krásné město, ale pokud máte mezi zuby zaseknutý kousek trdelníku, mohlo by to způsobit problémy. Jak už jsem zmínil, správná strava je také důležitá. A na to nezapomeňte: pokud je váš dech po jídle česneku silný jako drak z pohádky, mohlo by to ukazovat na to, že máte problém se zubním kamenem.

Dopad zubního kamene na celkové zdraví

Nezapomeňte také, že nejde jen o zuby. Zubní kámen může způsobit i další zdravotní problémy. Není to jen o tom, že vypadá špatně a může způsobit problémy s dechem. Pokud se nestaráte o své zuby, může to vést k vážným problémům, jako je zápal dásní, který může v konečném důsledku vést k ztrátě zubů. A pokud toho nestačí, zubní kámen je také spojen s rizikem vzniku srdečních chorob. Takže když příště uvidíte zubní kartáček, myslete na něj jako na váš meč v boji proti zubnímu kameni a za zdravé úsměvy pro sebe i pro své děti.

Napsat komentář