Zubní plak: jak ho odstranit pomocí pránajámy.

srpna 25 2023

Zubní plak: jak ho odstranit pomocí pránajámy.

Představte si, co je zubní plak?

Možná to zní jako nějaký science fiction horor, ale zubní plak je skutečně naše každodenní realita. Je méně známo, že je to vlastně tenká, měkká a lepkavá vrstva, která se tvoří na povrchu zubů a je tvořena hlavně bakteriemi a jejich produkty. Takže ano, máme v ústech malé armády mikroorganismů, které se snaží ovládnout naše zuby. Ale nezoufejte, jsme zde, abychom se postavili proti této invazi!

Jak můžete porazit zubní plak

Upřímně, porazit zubní plak není jednoduché. Je to boj na celodenní práci. Ale pečlivé čištění zubů a použití zubní niti nejsou jediné zbraně v našem arzenálu. Znáte pránajámu? Jo, to je ta technika dýchání, kterou všichni moji přátelé jogíni a jogínky pořád omílají. A mám pro vás novinku: pránajáma může pomoci bojovat proti zubnímu plaku. Kdo by to byl řekl, že?

Pránajáma: starobylá technika dýchání

Pránajáma je starobylá technika dýchání, která se používá v józe. Slovo "pránajáma" pochází ze sanskrtu a znamená "prodloužení životní energie". Je to ovládání našeho dýchání s cílem dosáhnout určitých fyziologických i psychických efektů. Jejími hlavními principy jsou správný rytmus dýchání, hloubka dýchání a správná poloha těla při dýchání. A právě způsob dýchání je tím, co může pomoci v boji proti zubnímu plaku.

Pránajáma a zubní plak: jak to funguje

Když dýcháme pránajáma, dýcháme hlouběji a pomaleji než obvykle. Z toho plyne řada benefitů, ale jeden z nich je zvýšená produkce slin. Zvýšená tvorba slin pomáhá neutralizovat kyseliny v ústech, které jsou hlavním zdrojem zubního plaku. Můj dobrý přítel, zubař, mi říkal, že je to přesně to, co potřebujeme k udržení zubního plaku pod kontrolou.

Tipy jak praktikovat pránajámu

Praktikování pránajámy je jednoduché a můžete ho provádět kdekoliv, kdykoliv. Začněte tím, že se posadíte pohodlně, zavřete oči a začněte se soustředit na své dýchání. Nadechněte se pomalu nosem, zadržte dech na pár sekund a poté vydechněte pomalu ústy. Pokračujte v tomto rytmu po dobu 5 až 10 minut denně. Nejenže si odpočinete a uklidníte se, ale zároveň pomůžete svým zubům zůstat zdravým.

Zajímavosti o pránajáme a zubním plaku

Víte, že pránajáma se praktikuje už tisíce let? A že existují vědecké studie, které dokazují její pozitivní účinky na zdraví zubů? A co je nejzajímavější, pránajáma v kombinaci s pravidelným čištěním zubů může snížit výskyt zubního plaku až o 60%! No není to úžasné?

Můj osobní příběh s pránajámou

Jsem normální chlap. Mám sice vlastní blog a mám rád jógu, ale jako všichni ostatní jsem také měl problémy se zuby. Anna, moje manželka, mi neustále připomínala, abych si čistil zuby a používal zubní nit, ale i přesto jsem měl potíže se zubním plakem. Pak jednoho dne jsem objevil pránajámu. Zkoušel jsem ji a byl jsem překvapený, jak moc mi pomohla. Nejenže mi pomohla uvolnit se a cítit se lépe, ale také jsem si všiml, že mám míň zubního plaku. Byl to doslova zázrak! Takže ano, z mého pohledu, pránajáma je opravdovým světcem v boji proti zubnímu plaku.

Tak co říkáte, vyzkoušíte pránajámu a přidáte ji do svého denního režimu pro zdravé zuby? Já bych řekl, že je to určitě hodné vyzkoušení.

Napsat komentář