10 způsobů, jak předcházet počínajícímu zubnímu kazu

listopadu 7 2023

Přijměme správné stravovací návyky

Musím přiznat, akutně mě získala fascinace tím, jak naše stravovací návyky ovlivňují náš celkový zdravotní stav. A jak všichni dobře víme, zdravý jídelníček takřka přímo souvisí s naším zubním zdravím. Formulujete-li se tedy dojmem, že jde jen o jakousi pseudo vědeckou představu, myslím, že vás budu muset těžce zklamat. Naše jídlo vděčně rezonuje s naším zdravím, a to v nejdoslovnějším slova smyslu.

Například cukr. Jak můj pes Max miluje své pejsci cukrovinky, tak i my lidé máme zkrátka rádi sladkosti. Ale, víte co není tak sladké? Kaz. Ano, ten nepříjemný palec na váze, který nám cukrovinky mohou způsobit, pokud nejednáme opatrně. Cukr je hlavním původcem kazu. Když konzumujeme sladkosti, cukr na našich zubech láká bakterie, které pak produkuje kyseliny. Tyto kyseliny rozpouštějí sklovinu a vytvářejí malé otvory, které se mohou rozšířit do hlubších vrstev zubu, což vede k vzniku kazu.

Tím, že jíme potraviny bohaté na vápník jako sýr nebo jogurt, můžeme podpořit zdraví našich zubů. Vápník totiž pomáhá remineralizovat sklovinu zubů, což je chrání před kazy. Jíme-li tedy sýry a jogurty, můžeme si představit, jak naše zuby děkují za každou tu spásnou sousto.

Sejměme zubní kartáček, jako naše vlastní Excalibur

Někdy mě přepadne myšlenka, jak by asi vypadal svět, kdyby existoval zubní kartáček už v době krále Arthura. Asi by mohl být naším vlastním Excaliburem v boji proti zubnímu kazu. Tak jako Excalibur, i naše zubní kartáče se musí starat a správně používat, aby byly plně funkční.

Já sám si vždycky dávám pozor, abych kartáček používala správně. To znamená kartáčování zubů minimálně dvakrát denně po dobu dvou minut. I když se mi občas nechce, tak jsem si stanovila pevné pravidlo: "Pokud zvládnu přežít dvě minuty s mým rozmazleným kocourem Míšou na klíně, zvládnu i dvě minuty kartáčování zubů". A věřte mi, to funguje!

Zubní kartáček by měl být s měkkými štětinami, aby nedráždil dásně, a měl by se vyměnit každé tři měsíce nebo po nemoci. A dbajte na to, abyste ho skladovat mimo dosah bakterií - tedy zdaleka od záchodové misky, pokud to lze.

Nebuďme líní na zubní nit

Zubní nit, ah! Jaká nádherná vynález, že? Pokud jste jedním z těch, kteří ji považují za zbytečný luxus, nebo jen pro ty s příliš širokými mezerami mezi zuby, povím vám tajemství - potřebujeme ji všichni. Ano, i ty s těmi nejmenšími mezery mezi zuby.

Zubní nit je jako ten nejlepší kamarád, který vám řekne tu nejrůznější pravdu, i když ji nechcete slyšet. Je tu, aby nám připomněla, že v našich ústech existují místa, která zubní kartáček prostě nedokáže dosáhnout. Navíc nás může uchránit před nějakým tím zubním kazem.

Používání zubní niti může být někdy náročné, ale je to zvyk, který bychom si měli osvojit. Já mám malý rituál: Nejdříve vykartáčuji zuby, pak si zubní nit namočím do ústní vody a pak se pustím do práce. Když skončím, mám ten nejlepší pocit, že jsem pro své zuby udělala maximum.

Poznejme ústní vodu jako našeho nejlepšího parťáka

Ústní voda je dalším z našich spojenců. Nemůžu si pomoci, ale vždy, když ji používám, připadá mi, že jsem jako ten šerif z westernových filmů, který si spláchne ústa vodkou před výstřelem. Hezká představa, co?

Faktem je, že ústní voda dokáže doplnit naše denní čištění zubů. Dobrý ústní průplach s obsahem fluoridu dokáže poskytnout extra ochranu proti zubnímu kazu, zvláště pokud obsahuje i antimikrobiální složky, které pomáhají bojovat proti bakteriím v ústech.

Pamatujte však, že i když je ústní voda skvělá, nenahrazuje kartáčování zubů a čištění zubní nití. Je to vlastně jen třešnička na dortu naší denní ústní hygiene.

Pravidelné návštěvy zubaře jsou klíčem k úspěchu

Nemůžu si pomoct, ale musím přiznat, že mě vždy děsí návštěvy u zubaře. Přesto ale chápu, jak jsou důležité. Jako v případě, když jsem jednou našla Maxe sedícího pod stromem v zahradě, zrazila litinovou vázu na podlahu. Byla rozbitá na kousky, a já, blázen, jsem se rozhodla ji sestavit zpět. Přes veškerou snahu a trpělivost mi chyběly některé díly. Podařilo se mi to až poté, co jsem si zapůjčila svěřený pohled a zkušenosti svého otce, umělce.

Stejně tak může zubař vidět něco, co my ne. Jeho zkušené oči a vyspělé nástroje mu umožňují rozpoznat příznaky zubního kazu dříve, než my. Právě proto musíme navštěvovat svého zubaře alespoň dvakrát do roka, abychom byli krok napřed před nezvanými hosty, jako je zubní kaz.

Takže bez ohledu na to, kolik je nám let, bez ohledu na to, zda máme plnou ústní dutinu zdravých zubů nebo falešných, pravidelné návštěvy zubaře by měly být stejně přirozenou součástí našeho života jako každodenní kartáčování zubů.

Napsat komentář