5 nejčastějších mýtů o zubním kameni pod dásní

prosince 13 2023

Úvod do světa zubního kamene

Ahoj všichni, jmenuji se Veronika a dneska bych vám chtěla představit pět nejčastějších mýtů o zubním kameni pod dásní. Pravděpodobně jste už někdy slyšeli, nebo jste sami zažili nepříjemný pocit, když vám zubař oznámil, že máte zubní kámen. Ale co to vlastně je a jak mu můžeme předcházet? Jak jistě tušíte, některé informace, které se o tomto problému šíří, nejsou pravdivé. Připravte se, že ponoříme do světa zubíků a odhalíme pravdu o zubním kameni.

Zubní kámen je důsledkem špatné hygieny úst

Mnoho lidí se domnívá, že zubní kámen je důsledek nedostatečné ústní hygieny. Není tomu tak! I když pravidelné čištění zubů a ústní vody mohou redukovat tvorbu zubního kamene, nejsou tím jediným faktorem. Tvoří se z minerálů ve slinách a bakterií v našem ústech. Tudíž i kdybychom si zuby čistili třeba třikrát denně, stále je zde riziko vzniku zubního kamene. Přemýšlejte o tom jako o povlaku na koupelnových dlaždicích - ať už jak moc čistíte, vždycky se bude postupně vracet.

Zubní kámen nelze odstranit doma

Většina lidí si myslí, že zubní kámen je nemožné odstranit doma a je nutné navštívit pro jeho odstranění zubaře. Ano, lepší je určitě odstranění zubního kamene profesionálem, ale to neznamená, že doma nemůžete udělat něco pro jeho redukci. Existují různá řešení, jako jsou speciální zubní pasty a ústní vody, které mohou pomoci zpomalit tvorbu zubního kamene. Nicméně tato řešení nejsou zázračná a nemají schopnost zubní kámen úplně odstranit.

Konzumace cukru způsobuje zubní kámen

Jedním z běžně šířených mýtů je, že konzumace cukru vede k tvorbě zubního kamene. Máme pro vás dobré zprávy - toto není pravda! I když konzumace cukru může způsobit zubní kaz, nemá přímý vliv na tvorbu zubního kamene. Jak jsme již zmínili, zubní kámen vzniká kombinací minerálů ze slin a bakterií.

Zubní kámen je neškodný

Jelikož většina lidí není obeznámena s důsledky zubního kamene, může se zdát, že je to jen estetický problém. Ve skutečnosti ale zubní kámen může vést k vážným důsledkům, jako je zánět dásní a dokonce i ztráta zubů. V počátkovém stádiu může být zubní kámen neviditelný a neškodný, ale pokud se neřeší, může vést k vážným zdravotním problémům.

Antibiotika mohou pomoci odstranit zubní kámen

Je velmi časté, že lidé se domnívají, že antibiotika mohou pomoci odstranit zubní kámen. To je však další mylný názor. Antibiotika sice dost možná pomohou s bakteriemi v ústech, ale nemají schopnost rozpustit zubní kámen. Opět platí, že nejlepším řešením je navštívit zubaře.

Nemohu ovlivnit tvorbu zubního kamene

Mnoho lidí se domnívá, že tvorbu zubního kamene nelze ovlivnit, ale to není pravda. Zatímco některé faktory, jako je genetika, nelze ovlivnit, jiné, jako je strava a ústní hygiena, můžete ovládat. Tady bych chtěla zmínět svůj příběh. Před několika lety jsem si všimla, že mám zubní kámen. Změnila jsem stravu, zvyšila úroveň ústní hygieny a začala užívat speciální zubní pastu a ústní vodu. Po nějaké době jsem znovu navštívila zubaře a zjistila, že se můj zubní kámen výrazně snížil! Z toho je vidět, že máme kontrolu nad tvorbou zubního kamene.

Závěr

Mýty o zubním kamenu pod dásní jsou běžné a snadno se šíří. Důležité je však rozlišovat mezi fakty a fikcí. Doufám, že tento článek vám pomohl porozumět, co je pravda a co není, a doufám, že vám pomůže udržet vaše zuby zdravé a šťastné.

Napsat komentář